E-Ticaret Kullanıcı Deneyimi İyileştirilmesi İçin 6 İpucu

E-Ticaret Kullanıcı Deneyimi İyileştirilmesi İçin 6 İpucu

“Beş yıl önce, kahramanlar yazılım uzmanlarıydı. Bugün, kahramanlar  kullanıcı deneyimini arttıran tasarımcılardır. Dünyadaki en harika teknolojiye sahip olabilirsiniz, ancak kullanışlı ve istenen bir formda değilse, başarılı olmazsınız. ”
~ Robert Brunner, Amerikan Endüstriyel Tasarımcı

Gerçekten doğru! Bir e-ticaret sitesi, kullanışlı ve istenen bir kullanıcı deneyimi sunmuyorsa, başarı çok zorlanmış bir rüya olarak kalacaktır. Bu alanın en önemli zorluğu, “yararlı” ve “arzu edilen” sıkça değiştiği ve milenyum kuşayı ile uğraştıktan sonra, kullanışlı ve arzu edilen kullanıcı deneyimi etrafında şekillenir. Sitenin her zaman sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmasını bekliyorlar. Herhangi bir yerel mağazada alışveriş yaparken karşılaştıkları zorluklardan kaçınmak için e-ticaret sitelerine yöneliyorlar. Küçük hatalar, karışıklık veya güçlükler bile onları devre dışı bırakabilir ve müşteri katılımında düşüşe neden olabilir ve hemen çıkma oranını artırabilir. Alışveriş yapmak için web sitelerine giriş yapmadan sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmak, bugün alıcıların tekrar ziyaret için yer ayırtmak için aradığı şeydir.

 

Şimdi bu kullanıcı deneyimini tam olarak ne yapıyor ya da ne işe yarıyor ? Kesintisiz gezinme, arama çubuğu, hızlı geri bildirimler, yüksek kaliteli görüntüler ve çoklu ödeme seçenekleri gibi temel UX öğelerinin dışında, sitede kullanıcı deneyimini etkileyen diğer UX tasarım öğeleri de vardır. Tüm bir e-ticaret sitesi sahibinin yapması gereken, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeni yollar keşfetmektir. Aşağıda tartışılan altı ipucu, e-ticaret sitesi ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimini geliştirmek için harika bir yol olabilir. Öyleyse okumaya devam edelim.

 

Kişiselleştirilmiş Ürün Önerileri Teklif Edin

Amazon, birçok kullanıcıyı şaşırttığı ürün tavsiyesiyle başladı. Müşterilerin davranışsal verilerini inceleyerek, sosyal medya platformlarının yanı sıra sitede benzer ve tamamlayıcı ürünler sağladı. Bu yenilikçi yaklaşım, e-ticaret web sitesinin UX’inin geliştirilmesinde önemli bir etmen olabilir. Akıllı ürün önerisini kullanıcı deneyiminizin bir parçası olarak ekleyin. Aramalarıyla veya benzer ürünlere benzer ürünleri satın almalarıyla birlikte kullanabilecekleri şekilde önerin. Makine öğrenme algoritmaları ve büyük veriler, sitenin UX’ini geliştirmek için kişiselleştirilmiş ürün tavsiyesi sunmak için kullanılabilir. Bu taktik, yalnızca kullanıcı deneyimini geliştirmez, aynı zamanda dönüşüm oranlarını da kaldırır.

 

Sayfa Yükleme Hızı artırın

Sayfa yükleme hızı, daha iyi bir kullanıcı deneyiminin en önemli sürücülerinden biridir. E-ticaret kullanıcıları, yavaş yükleme sitelerine karşı sabırsız ve hoşgörüsüz hale geldi. 2 saniye şimdi kabul edilebilirlik eşiği haline geldi. Ancak, binlerce ürünün büyük veri, yüksek kaliteli görüntüler, videolar vb. Nedeniyle herhangi bir e-ticaret sitesi yavaşlayabilir. Sayfa yükleme hızını artırmak, e-ticaret sitesinin UX’ini geliştirmede harikalar yaratabilir. E-ticaret web sitesi hızını artırmak için birçok etkili ipucu var. Daha iyi bir barındırma planı için gidin, harici komut dosyalarını azaltın, görüntüleri sıkıştırın, JS & CSS dosyalarını en aza indirin ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için yükleme süresini azaltmak için verileri önbelleğe alın.

 

Ürün Karşılaştırması Sağlayın

E-ticaret siteleri, müşterilerin tercih etmesini zorlaştıran binlerce ürüne sahiptir. Ürünü başka bir yolla karşılaştırmak için onları zorlamak yerine, sitede yerleşik ürün karşılaştırma seçeneği sunun. Yerinde ürün karşılaştırması, e-ticaret müşterilerinin daha hızlı ve güvenli satın alma kararları vermelerine yardımcı olur.

Ürünleri karşılaştırmak için bir seçenek sunmak, e-ticaret ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimini artırmak için harika bir yoldur. Her ürün için bir karşılaştırma düğmesi sunun. Ürün sayfası veya bir “karşılaştırmaya ekle” düğmesi, daha iyi UX sunabilir. Hızlı bir satın alma için karşılaştırma tablosunun / şemasının sonunda şimdi bir satın al düğmesi bulunduğundan emin olun.

 

Kayıt Olmadan Ödemeyi Etkinleştirin

E-ticaret sitelerinin çoğu için en iyi UX uygulamasından biri, misafir ödeme seçeneği sağlamaktır. Konuk çekleri, müşterilerin herhangi bir kayıt veya kayıt zorlamadan istedikleri ürün ile ödeme yapabilmelerini sağlar. Konuk ödeme işlemi, dönüşümden kaynaklanan bir engeli ortadan kaldırır, ödeme işlemini hızlandırır, alışveriş sepetinin terk edilmesini azaltır ve satın almayı teşvik eder.
Çıkışta oturum açma veya kayıt seçeneğine ek olarak, yeni müşteriler için bir misafir ödeme seçeneği ekleyin. Birçok e-ticaret web sitesi tasarımı şirketi, entegre bir web tasarım öğesi olarak misafir ödeme seçeneğini kullanmaya başladı. Satın alma işlemini hızlandırmak için Amazon gibi “tek tıklamayla satın alma” seçeneği de harika bir UX çalışması olabilir.

 

Bunlar en iyi e-ticaret UX ipuçları olsa da, kullanıcı deneyimini artırmak için kullanılabilecek birçok yol vardır. Mikro etkileşimlerle etkileşime girmek, her bir kanal veya birleşik deneyim sağlamak ve ürün geri bildirimlerini etkinleştirmek, bir e-ticaret sitesi ziyaretçisinin UX’ini iyileştirmenin başka yollarıdır. Bu UX öğeleri, e-ticaret web tasarımına dahil edilebilir ve başarı için A / B testi ile analiz edilebilir.


Recent Posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir